• 02122186055
  • Info@ginousceremony.com

سفره عقد

با سفره عقد و اجزای آن آشنا شوید

مراسم عقد یکی از مهمترین رسوم دیرینه ایرانی ها به شمار می رود. سنت عقد در ایران به قدری جا افتاده و با ارزش است که حتی افرادی هم که نمی خواهند مراسم مفصل و یا جشن عروسی داشته باشند، از مراسم عقد نمی گذرند. بهتر است اینطور بازگو کنیم که برگزاری عقد به این مظمون می باشد که زوجین ازدواج خود را رسمی کنند و مهمانان برای آنان آرزوی خوشبختی و سعادت کنند. 
سفره عقد ابتدایی ترین و پر اهمیت ترین جزو مجلس عقد محسوب می شود. سفره عقد مدرن و همچنین سفره عقد کلاسیک همواره اجزایی دارند که جدایی ناپذیرند. هر کدام از موارد موجود در سفره عقد از قدیم معنایی دارد و به منظور خاصی در سفره عقد قرار گرفته اند.
امروزه به دلیل همه گیر بودن مراسم و توجه کمتر جوانان به رسم و رسوم ممکن است بسیاری از افراد معنای دقیق و کامل اجزای سفره عقد را ندانند. به عبارتی تنها به دلیل یک رسم سنتی و حفظ ظاهر مراسم عقد و سفره عقد را برگزار می کنند و تعدادی عکس و فیلم از جشن عقد به جای می ماند.
قصد داریم تا مقداری شما را بیشتر با موارد به کار رفته در سفره عقد آشنا کنیم. با ما همراه باشید:

  • قرآن کریم: از قرآن به منظور تایید خدا برای وصلت و همچنین طلب برکت های الهی و عاقبت به خیری استفاده می شود. بهترین مکان قرارگیری قرآن در سفره عقد، بالای جانماز و جلوی آینه به شمار می رود. وجود قرآن و خواندن آیات آن در هنگام عقد خیر و برکت به زندگی مشترک زوجین می بخشد.
  • آینه: به صورت نسبی آینه یکی از اولین خریدهایی که عروس و داماد انجام می دهند. حضور آینه نیز از دیرباز رسم بوده و پس از قرآن مهمترین و اصلی ترین جزو سفره عقد محسوب می شود. جایگاه آینه در سفره عقد، صدر سفره و رو به عروس و داماد است. دلیل وجود آینه این است که زوج جوان با نگریستن به آینه دلهایشان نسبت بهم را مانند آن زلال و صاف کرده تا از زندگی در کنار یکدیگر نهایت لذت را ببرند.
  • یک جفت شمعدان: شمعدان ها در دو سوی آینه قرار می گیرند. معمولاً جنس شمعدان ها با قاب دور آینه یکی است تا پس از مراسم عقد از آنها به عنوان یادگاری از عقد و تزئین در منزل استفاده شود. بیشترین جنسی که برای آینه و شمعدان ها استفاده می شود، نقره، برنز یا بلور است. وجود شمعدان در سفره عقد این است که هنگام خواندن خطبه عقد شعله های برافروخته شمع ها باعث درخشش و روشنایی و همچنین گرمی پیوند عروس و داماد شود.
  • جانماز: معمولاً این گزینه پیشاپیش آینه و پایین قرآن گسترده می شود. جانماز عروس اغلب از جنس ترمه های قدیمی خانوادگی با آسترهای ساتن خوش رنگ مانند زرشکی و آبی و یا مخصوص عروس و از جنس مخمل سفید با گلدوزی های نقره ای براق می باشد. مهر و تسبیح قرار گرفته در آن را نیز به شکل گل و قلب تزئین می کنند که به زیبایی سفره عقد بیافزاید. جانماز به منظور گواهی بر پایبندی زوجین نسبت به اصول دین است و تبرک آن شامل حال آنها قرار می گیرد.
  • شاخه نبات یا کاسه نبات: نبات شیرین است و در سفره عقد نیز معنای شیرینی زندگی مشترک و آرزوی روزهای خوب و شیرین در زندگی عروس و داماد دارد. در سفره عقد از نبات های زعفرانی و مرغوب استفاده می شود. معمولاً برای زیبایی بخشیدن به سفره عقد سعی می شود نبات ها را به اشکال زیبا و قالبی و به صورت طبقه ای و خوشه ای تهیه شود. 
  • نقل و سکه: در قدیم رسم بوده که روی سر عروس و داماد نقل می ریختند. این رسم کم کم از بین رفت و به عبارتی به شکل مدرن تری درآمد. به این شکل که امروزه نقل های رنگی و سکه را در تورهایی با رنگ های ملایم و یا براق می پیچند و دور آن را ربان هایی با رنگ های شاد می بندند و به مهمانان هدیه می دهند. سکه های ویژه عقد به رنگ طلایی است و روی آنها نام مبارک امام مهدی (عج) حک شده است. نقل به منظور شیرین کامی و سکه به منظور برکت و رزق و روزی بخشیدن به زندگی مشترک استفاده می شود.
  • تخم مرغ: استفاده از تخم مرغ از قدیم رسم بوده است. امروزه اشکال مختلفی متناسب با سفره عقد و عروسی طراحی می شود و به فروش می رسد. تخم مرغ نماد تداوم و تولد نسل است که به منظور تداوم نسل عروس و داماد از آن استفاده می شود. معمولاً تعداد تخم مرغ ها را 5 (به نیت پنج تن)، 12 (به نیت دوازده امام) و یا 14 (به نیت چهارده معصوم) انتخاب می کنند.
  • خوراکی ها در سفره عقد: فندق و گردو و بادام همگی مقوی بوده و خاصیت بسیاری دارند. بر سر عقد از آنها برای پرباری سفره خوراک عروس و داماد و همچنین توانمندی آنها استفاده می شود. از نان به ویژه نان سنگک به نشان برکت خدا و برکت بخشیدن به زندگی و از پنیر به نشانه وسعت دادن به روزی و سفید بختی استفاده می شود. سبزی را به منظور شادابی و سرسبزی در سفره عقد می گنجانند. سبزی هایی که بیشتر در سفره عقد استفاده می شوند عبارتند از تره، ریحان، شاهی، نعناع، تربچه و پیازچه. امروزه شکل چیدمان سفره عقد به این شکل شده است که نان و پنیر را به همراه سبزی و گردو به صورت لقمه های کوچک آماده کرده و روی سفره قرار می دهند و پس از جاری شدن خطبه عقد و انجام رسوماتی همچون حلقه دست کردن و خوردن عسل با آنها از مهمانان پذیرایی می شود. میوه به منزله برخوردار شدن عروس و داماد از موهبت های الهی و نعمت های طبیعت در زندگی استفاده می شود.
  • گل آرایی: گل ها همواره حس شادابی و طراوت را به افراد القا می کنند. وجود گل در سفره عقد نشان از زیبایی و تازگی وصلت دارند. همچنین برای زیبایی بخشیدن به دیگر اجزای سفره عقد از گل آرایی استفاده می شود. گل های رز و گل های سرخ می توانند روحی تازه و بسیار شاد به مراسم ببخشند، در حالی که در سرتاسر جهان از گل رز برای ابراز عشق نیز استفاده می کنند. بنابراین می توانید از گل های رز زیبا و رنگارنگ برای تزیین و روح بخشیدن به سفره عقد استفاده نمایید.

کارهایی که سر سفره عقد انجام می شود

عروس و داماد و همچنین چندین نفر دیگر در مراسم عقد، کارهایی می بایست انجام دهند تا مجلس تمام و کمال صورت پذیرد. عروس و داماد می بایست تا تمام شدن خطبه عقد بشینند و کاری انجام ندهند. عاقد شروع به خواندن خطبه می کند و افرادی که از قبل در نظر گرفته شدند بالای سر عروس و داماد تور را نگه می دارند. یکی از آنها (البته در مواقعی تا انتهای خطبه جای خود را با نفر دیگر عوض می کنند) قند می سابد. این کار به منزله شروع زندگی مشترک به شیرینی و خوشی است. برای بار سوم که عاقد از دختر اجازه وکالت می خواهد، به رسم دیرینه داماد برای گرفتن جواب بله به عروس زیرلفظی هدیه می دهد و عروس بله را می گوید. عاقد که محرمیت زوجین را اعلام کرد، تور را کنار می برند و عروس و داماد حلقه دست یکدیگر می کنند. حلقه نشان ازدواج افراد و بیانگر متعهد بودن آنها به هم می باشد. سپس عروس و داماد عسل دهان هم می گذارند تا زندگی آنها با سلامتی و شیرینی شروع شود. عسل در عقد باعث شیرین کامی و دلارامی طرفین خواهد شد.
در آخرین مرحله نیز فردی از طرف عروس یا داماد داوطلب شده و کادوهای عروس و داماد را اعلام می کند. پس از آن پذیرایی از مهمانان شروع می شود.

سفره های عقد مدرن و کلاسیک

سفره عقد از دیرباز از اصلی ترین مراسم ایرانی ها به شمار می رفته. با گذر زمان و تغییرات رسم و رسوم رفته رفته شکل ظاهری و چیدمان سفره عقد نیز دستخوش تغییراتی شده است. ولیکن امروزه هستند افرادی که علاقه دارند که سفره عقد کلاسیک داشته باشند و کمتر به شکل آن دست بزنند. سفره عقدهای مدرن و به روز اجزای اصلی را شامل می شود ولیکن در چیدمان و تزئین آن مقداری ایده های جدید استفاده می شود.
چنانچه علاقه داشته باشید مراسم عقد و عروسی خود را در یک روز برگزار نمایید و برای مجلس خود باغ رزرو کرده اید می توانید سفره عقد خود را در فضای باز بگسترانید و نهایت لذت را ببرید و عکس و فیلم فوق العاده ای از مراسم خود به یادگار ثبت نمایید.